Premii

CINEMAIUBIT 21 – Premii

CINEMAIUBIT 21 - Awards

 

 

MARELE PREMIU AL FESTIVALULUI

BEST FILM AWARD

“Dreaming of Warsaw” (PWSFTviT, Polonia), regia: Mateusz Czuchnowski

 

PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI

JURY’ SPECIAL AWARD

“Little Manifesto Against Solemn Cinema” (UCINE, Argentina), regia: Roberto Porta

 

PREMIUL DE REGIE “CRISTIAN NEMESCU”

CRISTIAN NEMESCU AWARD FOR BEST DIRECTOR

“Broken” (UNATC, România), regia: Alexandru Mironescu

 

PREMIUL DE SCENARIU “CĂTĂLIN COCRIȘ”

CĂTĂLIN COCRIȘ AWARD FOR BEST SCRIPT

Ex-aequo:

“Aterizare de urgență” (UNATC, România), scenariu: Lorand Gabor

“Three Men” (IFS, Islanda), scenariu: Emil Alfred Emilsson

 

PREMIUL RECTORULUI UNATC

UNATC RECTOR’S AWARD

“Babuka in the Grass” (Sapientia, România), regia: Buzasi Gyopar Orsolya

 

PREMIUL PREȘEDINTELUI UNIUNII CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA (UCIN)

ROMANIAN FILMMAKERS UNION (UCIN) PRESIDENT’S AWARD

Theodor Șoptelea pentru rolul din filmul “16 Lovituri” (UNATC, România)

Eugen Dediu pentru filmul “A Short Film About Voyeurism” (UNATC, România)

 

PREMIUL SEECS (SOUTH-EASTERN EUROPEAN CINEMA SCHOOLS)

SEECS AWARD (SOUTH-EASTERN EUROPEAN CINEMA SCHOOLS)

NATFA – National Academy of Theatre and Film Arts (Bulgaria), pentru selecția de filme de animație

 

PREMIUL CRITICII

CRITICS’ AWARD

Lorand Gabor, pentru filmul “Aterizare de urgență” (UNATC, România)

 

PREMIUL DE IMAGINE “CINELAB ROMANIA” PENTRU FILM ROMÂNESC

CINELABS ROMANIA AWARD FOR BEST PHOTOGRAPHY OF A ROMANIAN FILM

“Aterizare de urgență” (UNATC, România), imagine: Lorand Lörincz

 

PREMIUL “ROMANIAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS” (RSC)

ROMANIAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS (RSC) AWARD

Matei Șopterean pentru imaginea filmului “Lilith” (LFS – UNATC, Anglia-România) 

 

PREMIUL DE INTERPRETARE FEMININĂ

BEST ACTRESS AWARD

Marta Kosinska & Hanna Kowalkowska pentru rolurile din filmul “Pola” (GFS, Polonia)

 

PREMIUL DE INTERPRETARE MASCULINĂ

BEST ACTOR AWARD

Vladislav Zaicev pentru rolul din filmul “Dumb” (VGIK, Rusia)

 

PREMIUL DE MONTAJ PENTRU FILM ROMÂNESC

BEST EDITING AWARD FOR ROMANIAN FILM

“Narcis și Fifi” (UNATC, România), montaj: Cosmin Stângă

 

PREMIUL DE SUNET “ANDREI (OTTO) TONCU” PENTRU FILM ROMÂNESC

ANDREI (OTTO) TONCU AWARD FOR SOUND DESIGN FOR ROMANIAN FILM

“Aprilie, vis” (UNATC, România), sunet: Ciprian Vișan

 

PREMIUL PENTRU PRODUCȚIE DE FILM ROMÂNESC

BEST PRODUCER OF A ROMANIAN FILM AWARD

Alexandru Badea, Ana Voicu, Theodora Petrescu, pentru filmul “16 lovituri” (UNATC, România)

 

MENȚIUNE PENTRU FILM DE FICȚIUNE

MENTION FOR FICTION FILM

“Paparuda” (AMTAP, Rep. Moldova), regie: Lucia Lupu

 

PREMIUL PENTRU FILM DOCUMENTAR “PAUL CĂLINESCU”

PAUL CĂLINESCU AWARD FOR BEST DOCUMENTARY FILM

“Parched” (Dodge College, SUA), regie: Christy Westad

 

PREMIUL PENTRU REGIE DE FILM DOCUMENTAR “ION BOSTAN”

ION BOSTAN AWARD FOR DIRECTING A DOCUMENTARY FILM

“Esmeralda” (UNATC, România), regie: Andrei Tache Codreanu

 

MENȚIUNI PENTRU FILM DOCUMENTAR

MENTIONS FOR DOCUMENTARY FILM

“Obie” (UNATC, România), regie: Reka Barabas

“La saison du silence” (IAD, Belgia), regie: Tizian Büchi

 

PREMIUL “VICTOR ILIU” PENTRU FILM DOCUMENTAR

VICTOR ILIU AWARD FOR DOCUMENTARY FILM

“School 202” (TFGSU, Georgia), regie: Irakli Beria

 

PREMIUL PENTRU FILM DE ANIMAȚIE

BEST ANIMATION FILM AWARD

“Overrun” (Franța), regie: Pierre Ropars, Antonin Derory, Diane Thirault, Jeremie Cottard, Matthieu Druaud, Adrien Zumbihl

 

PREMIUL “ION TRUICĂ” PENTRU FILM ROMÂNESC DE ANIMAȚIE

ION TRUICĂ AWARD FOR ROMANIAN ANIMATION FILM

“Nu mor caii când vor câinii” (UNATC, România), regie: Cristian Radu

 

PREMIUL PENTRU FILM EXPERIMENTAL

BEST EXPERIMENTAL FILM AWARD

“Apokalypsa” (PWSFTviT, Polonia), regie: Justyna Mytnik

 

PREMIUL “NINA BEHAR”

NINA BEHAR AWARD

“Studio 02” (UNATC, România), regie: Mihai Pavel

 

PREMIUL FOTO

PHOTO AWARD

Iuliana Cobzaru (UNATC, România)

 

PREMIUL PENTRU AFIȘ “CINEMAIUBIT”

CINEMAIUBIT FESTIVAL POSTER AWARD

Dorel Gnatiuc (UNATC, România)



Parteneri
Sponsori
fmenu
CopyRight CinemaIubit
Harta Site-ului
Designed by A.Klauss