Premii

CINEMAIUBIT  – Premii

CINEMAIUBIT  – Awards

 

 

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN FILM, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)

BEST FILM AWARD, offered by Romanian Filmmakers Union (UCIN)

Pablo (Institut des Arts de Diffusion - IAD, Belgium)

regia / director: Sergio Guataquira Sarmiento

 

 

PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI, oferit de Rohrer Servicii Industriale

JURY SPECIAL AWARD, offered by Rohrer Industrial Services

A Time for Us (Beijing Film Academy, China)

regia / director: Alvin Lee

 

 

PREMIUL DE REGIE “CRISTIAN NEMESCU”, oferit de Dacin Sara și Digital Cube

“CRISTIAN NEMESCU” BEST DIRECTING AWARD, offered by Dacin Sara and Digital Cube

Cum înalți un zmeu? (UNATC)

regia / director: Lorand Gabor

 

 

PREMIUL PREȘEDINTELUI UCIN

UCIN PRESIDENT AWARD

Portret de familie (UNATC)

regia / director: Teodor Mirea

 

 

PREMIUL RECTORULUI UNATC

UNATC RECTOR AWARD

Programului de studii ANIMAȚIE din UNATC (profesori și studenți)

To the ANIMATION Study Program of UNATC (professor and students)

 

 

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR “PAUL CĂLINESCU”, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)

“PAUL CĂLINESCU” AWARD FOR BEST DOCUMENTARY FILM, offered by Romanian Filmmakers Union (UCIN)

Village in the Sky (Film and Television Institute, India)

regia / director: Ramesh Holbole

 

 

PREMIUL PENTRU FILM DE ANIMAȚIE, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)

BEST ANIMATION AWARD, offered by Romanian Filmmakers Union (UCIN)

Bless You (Polish National Film School Lodz)

regia / director: Paulina Ziolkowska

 

 

PREMIUL PENTRU FILM EXPERIMENTAL, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)

BEST EXPERIMENTAL FILM AWARD, offered by Romanian Filmmakers Union (UCIN)

Mecanisme și alte sisteme (UNATC)

regia / director: Miruna Minculescu

 

 

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SCENARIU “CĂTĂLIN COCRIȘ”, oferit de Rohrer Servicii Industriale

“CĂTĂLIN COCRIȘ” AWARD FOR BEST SCRIPT, offered by Rohrer Industrial Services

FIVE MINUTES OUTSIDE (UCINE, Argentina)

scenariu / script: CONSTANZA GATTI

 

 

PREMIUL CRITICII, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)

THE CRITICS’ AWARD, offered by Romanian Filmmakers Union (UCIN)

Supă de pui pentru pisici (UNATC)

regia / director: Lucia Chicoș

 

 

PREMIUL DE IMAGINE PENTRU FILM ROMÂNESC oferit de Cinelab Romania și Rohrer Servicii Industriale

THE BEST CINEMATOGRAPHY OF A ROMANIAN FILM AWARD offered by CINELAB ROMANIA and ROHRER INDUSTRIAL SERVICES

Le dejeuner (UNATC)

imaginea / cinematographer: Barbu Nițelea

 

 

PREMIUL ROMANIAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS

THE ROMANIAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS AWARD

River of Oedipus (Beijing Film Academy, China)

imaginea / cinematographer: Da Xiang

 

 

PREMIUL PENTRU INTERPRETARE FEMININĂ oferit de BDR Associates

THE BEST ACTRESS AWARD offered by BDR Associates

Sonia Mietielica pentru filmul / for the film

The Rat (Polish National Film School Lodz)

 

 

PREMIUL PENTRU INTERPRETARE MASCULINĂ, offered by BDR Associates

THE BEST ACTOR AWARD offered by BDR Associates

Natan Berkowicz pentru filmul / for the film

Tremors (Polish National Film School Lodz)

 

 

PREMIUL DE SUNET “ANDREI (OTTO) TONCU” oferit de Elena și Horia Toncu și Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)

THE “ANDREI (OTTO) TONCU” BEST SOUND DESIGN AWARD offered by Elena and Horia Toncu and the Romanian Filmmakers Union (UCIN)

Portret de familie (UNATC)

sunet / sound design: Claudiu Mărginean

 

 

PREMIUL DE MONTAJ ÎN FILM ROMÂNESC, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)

THE EDITING AWARD FOR ROMANIAN FILM, offered by Romanian Filmmakers Union (UCIN)

Le dejeuner (UNATC)

montaj / editor: Andrei Stoian

 

 

PENTRU PREMIUL DE PRODUCȚIE ÎN FILM ROMÂNESC, oferit de Strada Film și Rohrer Servicii Industriale

THE BEST PRODUCTION OF A ROMANIAN FILM AWARD, offered by Strada FIlm and Rohrer Industrial Services

Ana-Maria Voicu pentru filmele / for the films

Travel Light (UNATC) and Cum înalți un zmeu? (UNATC)

 

 

MENȚIUNE SPECIALĂ PENTRU FILM DE FICȚIUNE

SPECIAL MENTION FOR FICTION FILM

Wood (INIS, Canada)

regie / director: Eve Dufaud

 

 

PREMIUL PENTRU REGIE DE FILM DOCUMENTAR “ION BOSTAN”, oferit de Dacin Sara

“ION BOSTAN” AWARD FOR BEST DIRECTOR OF A DOCUMENTARY FILM, offered by Dacin Sara

Mașina timpului (UNATC)

regia / directors: Gabriel Radu & Bogdan Marinescu

 

 

MENȚIUNE SPECIALĂ PENTRU FILM DOCUMENTAR, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)

SPECIAL MENTION FOR DOCUMENTARY FILM, offered by Romanian Filmmakers Union (UCIN)

Diniaș (UNATC)

regia / director: Maja Kovacevic

 

 

PREMIUL “VICTOR ILIU” PENTRU FILM DOCUMENTAR, oferit de regizorul Nicolae Cabel

THE “VICTOR ILIU” AWARD FOR DOCUMENTARY FILM, offered by the director Nicolae Cabel

The Sisters (Polish National Film School Lodz)

regia / director: Michal Hytros

 

 

PREMIUL “ION TRUICĂ” PENTRU FILM ROMÂNESC DE ANIMAȚIE oferit de Dacin Sara

“ION TRUICĂ” AWARD FOR ROMANIAN ANIMATION FILM offered by Dacin Sara

Monstrul (UNATC)

regia / director: Laura Pop

 

 

PREMIUL PENTRU AFIȘ CINEMAIUBIT 23, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)

CINEMAIUBIT 23 POSTER AWARD, oferit de Romanian Filmmakers Union (UCIN)

Nicolaie Prodromou (UNARTE)

 

 

PREMIUL NEW MEDIA, oferit de GroupM, Wavemakes, Mediacom & Mindshare

NEW MEDIA AWARD, oferit de GroupM, Wavemakes, Mediacom & Mindshare

Mircea Grădinaru (UNATC)

 

 

PREMIUL FOTO, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)

PHOTO AWARD, offered by Romanian Filmmakers Union (UCIN)

Ilie Bumbac (UNATC)



Parteneri
Sponsori
fmenu
CopyRight CinemaIubit
Harta Site-ului
Designed by A.Klauss